Možná nesnášíte fotbal, ale tyhle věty jste určitě slyšeli!

Zdroj: jenprofotbal.cz
15.02.2016

Existují tři skupiny lidí. Milovníci fotbalu – hltají každý sportovní přenos, průměrní fandové – sledují zápasy svého oblíbeného týmu a reprezentace a absolutní odpůrci kopané – na tento ,,sport pro slečinky´´ koukají pouze z donucení. Po delším přemýšlení bych možná dal kamarádovu ruku do ohně za to, že i odpůrci v průběhu života slyšeli jednu z vět, kterou lidé z fotbalového prostředí opakovaně používají.

,,Vždycky se začíná za stavu 0:0!´´

Zní to neuvěřitelně, ale opravdu to tak je. Stejně jako v hokeji, házené, florbale i tenise. Vždy se začíná bezbrankovým stavem a bez toho, aniž by jeden ze soupeřů byl znevýhodněn. Někteří hráči o tom očividně během úvodu přemýšlí tak usilovně, že soupeři umožní střílet branky z říše rychlých. Tu úplně nejrychlejší má na svědomí mladý útočník saúdskoarabského klubu Al Hilál, stačily mu k ní pouhé dvě sekundy.

,,Vedení 1:0 je zrádný!´´

Tuhle hlášku rádi používají aktéři poločasových rozhovorů. Někdy bývá zrádné i vedení 2:0, možná bychom mohli pokračovat i dál. Vždyť 7:0 je také zrádné, co kdyby to tam soupeřovým útočníkům začalo po změně stran padat?

,,Když oni mohli dát 5 branek, proč bychom nemohli i my?´´

Tato slova také padají v poločase, ale z úst trenérů směrem k hráčům. Jejich nálada se nachází na bodu mrazu a ukřičený cholerik jim tvrdí, že velmi nepříznivý vývoj můžou zvrátit. Jasně, těch 5 fíků dostali úplnou náhodou a obraz hry se mávnutím proutku diametrálně obrátí.

,,Chybí tomu branky!´´

Celých 90 minut jsme hráli dobře, soupeře přehrávali, dostali se do několika šancí, ale bohužel odcházíme s prázdnou. Chybělo tomu jediné – branky. Asi jako kdyby pilot letadla tvrdil, že letěl dobře, ale chybělo tomu úspěšné přistání.

,,Hrát se přeci dá s každým!´´

Podle téhle logiky může parta hasičů z Horní Dolní vyzvat Cristiana Ronalda a spol. a doufat, že z toho kápne slušný výsledek. Bale, Ronaldo a Benzema sice nahánějí strach, ale hrát se dá s každým. Jde jen o to, aby se brankář Pepa dobře vyspal a stoper Jindra nebyl den předtím totálně na plech.

,,Chtěli jsme s nima hrát fotbal, a to byla chyba!´´

Když tuhle větu pronese fotbalista, zní to úsměvně. Bylo by tedy lepší hrát šipky či kulečník? V kopačkách na trávě v 11 lidech by to asi úplně nešlo.

,,Nechceme se vymlouvat, ale…´´

Trávník byl špatně připraven, rozhodčí pískal na dvě věci, přišlo málo diváků, bylo nesnesitelné počasí, kluci byli unavení. Ale jinak se opravdu nechceme vymlouvat. A ještě nám vlastně chyběli Jindra s Pepou.

,,Hraje se do poslední minuty!´´

Kupodivu ano. Všude na světě se totiž v kategorii dospělých opravdu hraje 2×45 minut + nějaké to nastavení. Výjimku tvoří pouze duel Jihlavy s Plzní, kde hlavní arbitr ukončil poločas v čase 44:50. Ono už stejně nebylo o co hrát, jen jihlavský útočník běžel sám na branku.

,,Je to kulatý, stát se může všechno!´´

Míč na fotbal opravdu připomíná kouli, šišku z něj uděláte pouze tím, že na něj posadíte stokilového klučinu. Pochybuji však, že by rozhodčí takovou mičudu uznal jako způsobilou pro hraní.

,,Chybí tomu štěstíčko!´´

Štěstí je krásná věc, ale prachy si za něj nekoupíš. Ví vlastně někdo, kde se štěstí nachází? Protože během sezony snad každý tým tvrdí, že mu nejde dostatečně naproti.

,,Je tady výborná parta a fanoušci jsou taky skvělí!´´

Tuhle pasáž naleznete snad v každém druhém rozhovoru s hráčem, který právě přišel do nového klubu. Se svými novými spoluhráči prohodil 3 věty, odtrénoval jednu jednotku, ale už ví, že ho v novém působišti provází skvělá parta. Existuje vlastně nějaký klub, kde skvělá parta není?

,,Příště už musíme vyhrát a makat na 100%!´´

Pro příklad nemusíme chodit nikterak daleko. Kolikrát tuhle větu použili hráči Baníku Ostrava během podzimní části? A dočkali se jedinkrát ze 17 utkání. Asi budou muset makat na pověstných 120%!